Czym jest pozycjonowanie strony internetowej?

• Czym jest pozycjonowanie?
• Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?
• Ile czasu trwa pozycjonowanie strony internetowej?


Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie strony internetowej to cały szereg działań mających na celu sprawić, aby strona internetowa pojawiała się w wynikach wyszukiwania jak najwyżej.
Głównie skupia się na wyszukiwarce Google, jako że posiada ona ponad 90% udziałów rynku.

Badanie gs.statcounter.com ze stycznia 2020:

  • Google – 93,37%
  • Bing – 3,61%
  • Yahoo – 1,75%
  • DuckDuckGo – 0,29%
  • Interia Katalog – 0,14%
  • Yandex RU- 0,09%.

Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?

Od pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarce zależy jak często wyświetli się ona w wynikach wyszukiwania potencjalnego klienta.
Gdy nasza strona internetowa jest niewidoczna w wyszukiwarce lub jest ona bardzo nisko, tracimy wiele potencjalnego ruchu.
Podobno większość użytkowników wyszukiwarek internetowych klika w jeden z trzech pierwszych wyników wyszukiwania, duża część przegląda jeszcze całą pierwszą stronę, a mało kto w ogóle zagląda na stronę drugą.
Im wyższa pozycja strony w wyszukiwarce, tym większa szansa, że wejdzie na nią osoba, która zainteresuje się tym co mamy do zaoferowania.

Ile czasu trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Czas pozycjonowania strony internetowej zależy od branży, którą reprezentuje. W jednych branżach efekty mogą pojawić się po miesiącu, w innych dopiero po roku.
W zależności od tego jaki typ strony chcemy wypozycjonować, nakład pracy do tego potrzebny będzie różny.
Najłatwiej pozycjonuje się strony internetowe działające lokalnie. Wymagają one najmniejszego nakładu pracy i czasu.
To samo dotyczy niszowych branży, w których konkurencja jest niewielka.
Najtrudniej osiągnąć efekty, gdy chcemy działać na terenie całego kraju, bądź międzynarodowo, a także w branżach gdzie jest duża konkurencja.

Pozycjonowanie czy płatna reklama?

To zależy co chcemy osiągnąć. Jeżeli chcemy, aby użytkownik łatwo mógł znaleźć naszą stroną np. firmową i żeby było to „długotrwałe” bez ciągłych nakładów finansowych – warto zainwestować w pozycjonowanie.
Jeżeli jednak przykładowo szybko chcemy wyświetlić się na samej górze wyników wyszukiwania bo np. aktualnie mamy promocję na jakiś produkt – warto zainwestować w reklamę.

Najlepszym jednak wyjściem jest równoczesne pozycjonowanie i płatna reklama. Pozycjonowanie sprawi, że nasza strona ogólnie będzie bardziej „lubiana” przez Google. Przez co pod różnymi wyszukiwaniami będziemy pojawiać się wyżej, a płatna reklama pozwoli nam pokazać się tam, gdzie Google wyżej wyświetla konkurencję.

Bardzo często jest też tak, że możemy być na pierwszym miejscu w Google pod danym wyszukiwaniem, ale konkurencja pod naszą nazwą firmy, bądź pod dane hasło wykupuje reklamę.
To znów sprawi, że mimo iż w wyszukiwaniach organicznych nasza pozycja jest pierwsza, to nad nami może pokazać się ktoś inny, jako że wykupił reklamę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *